Mycie warzyw i owoców – domowy przepis

Mycie warzyw i owoców

Niektórzy już o tym słyszeli, mimo tego warto często pisać o rzeczach przydatnych. Reklamy widzimy w ciągu dnia parokrotnie, tak tworzy się nawyki konsumenckie. Warto je zmieniać, ze względu na nasze zdrowie.

 

Dlaczego warto myć warzywa i owoce

Warzywa i owoce podlegają procesom konserwacji. W tym celu, są kąpane lub spryskiwane silnymi środkami antygrzybicznymi i konserwującymi. Te substancje są wyczuwalne np. na jabłkach jest tłustawa powłoka, zmieniająca smak jabłka. Pestycydy używane przez rolników zawierają substancje oleiste, dzięki czemu nie są zmywalne przez deszcz.  Dlatego nie wystarczy sama woda, aby umyć warzywa i owoce z wszystkich substancji obcych.

 

Przepis na mycie warzyw i owoców

1.Płuczemy w ciepłej bieżącej wodzie.

2. Pierwsza kąpiel, dzięki której pozbywamy się bakterii. Robimy roztwór octowy: mieszamy 1 litr wody z ½ szklanki octu. Możemy też użyć zamiennie kwasku cytrynowego (3 łyżki na 1 litr wody).

3.Druga kąpiel, usuwa pestycydy i substancje konserwujące. 1,5 łyżki stołowej sody oczyszczonej rozpuszczamy w 1 litrze wody.

4. Płuczemy pod bieżącą wodą.

W ten sposób pozbywamy się wszystkiego co jest na zewnątrz naszych produktów. Niestety nie da się wypłukać wszystkich substancji, które przyswoiły rośliny w fazie wzrostu.

 

Dodatkowo warto wiedzieć

Dobrym przyzwyczajeniem w przypadku owoców, szczególnie cytrusowych, jest obieranie i wyrzucanie skórek. Mam na myśli herbatę z cytryną, koniecznie bez skórki, czy skórka od pomarańczy, używana w ciastach. Proszę sobie wyobrazić, że owoce z ciepłych krajów muszą płynąć parę miesięcy, skórki takich owoców muszą zawierać dużo silnych substancji przeciwgrzybicznych. Podobno w skórkach jest najwięcej witamin, ale czy są tego warte.

Banan – jest przez wielu dietetyków odradzany, w medycynie chińskiej zalecają go unikać. Winny nie jest tu sam owoc, ale chemiczny(gazowy) proces dojrzewania tych owoców. Dlatego lepiej jest ugotować banana 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *